Domovská stránka > Tiskové centrum > Tiskové zprávy > Archiv 2021 > MVV Energie CZ: Dodávka tepla do domácností bude pokračovat bez výkyvů i bez násobného zvýšení cen

MVV Energie CZ: Dodávka tepla do domácností bude pokračovat bez výkyvů i bez násobného zvýšení cen

Teplárny z energetické skupiny MVV Energie CZ budou v příštím roce zvyšovat ceny tepla v rozmezí od 6 do 60 %, někde zůstanou ceny stejné jako letos, a to v závislosti na palivu, které používají. Skupina, která zajišťuje teplo pro 70 tisíc domácností a stovky firem a organizací, promítne do cen tepla pro zákazníky jen část skokově rostoucích nákladů na nákup plynu. Ke zvýšení cen pro koncové odběratele dojde až od 1. 1. 2022.

„Protože ceny plynu na trhu stouply čtyřnásobně, rozhodli jsme se v této mimořádné situaci vzít část zvýšených nákladů na sebe. Snažili jsme se maximálně snížit dopady na rodinné rozpočty," říká Jörg Lüdorf, předseda představenstva mateřské společnosti MVV Energie CZ a.s.
 
Nejvíce se ceny tepla zvýší ve městech, kde je jediným nebo převládajícím zdrojem v palivovém mixu plyn, jehož cena enormně vzrostla. Ačkoliv skupina MVV zajišťuje nákup komodit centrálně mateřskou společností a dodávky plynu měla zasmluvněné dopředu na celý rok 2022, musela v rekordně krátké době najít dalšího dodavatele. Původní obchodník nebyl schopen nasmlouvané dodávky pro rok 2022 garantovat.
 
Teplárny ze skupiny MVV Energie CZ spalující převážně plyn se nacházejí v České Lípě, v Děčíně, Lounech, Opavě, Studénce a ve Vsetíně. Zde dojde od příštího roku ke zvýšení cen tepla o 40–60 %. Stejné ceny jako doposud zachová teplárna v Pelhřimově spalující biomasu a jen o jednotky procent zvýší své ceny liberecká teplárna, která využívá kromě zemního plynu z velké části především teplo od sesterské společnosti TERMIZO, jež spaluje nerecyklovatelný komunální odpad. V Litoměřicích, Mimoni a Uherském Hradišti, kde je hlavním palivem uhlí, vzroste cena v rozmezí od 12 do 20 %. O kolik přesně se cena v jednotlivých lokalitách změní, budou společnosti informovat od 1. do 15. prosince.
 
Skupina MVV Energie CZ intenzivně pracuje na zajištění dodávek zemního plynu pro další roky, aby se stávající krajně nepříznivá situace neopakovala. Pro dodávku plynu na rok 2023 už má smlouvu s novým dodavatelem.

Energetickou skupinu MVV Energie CZ tvoří patnáct společností s působností v patnácti městech České republiky. Mateřskou společností je MVV Energie CZ a.s., která byla založena v říjnu 1993 a od roku 1999 je dceřinou společností německého energetického koncernu MVV Energie se sídlem v Mannheimu v Německu. Tři hlavní pilíře strategie MVV jsou výroba a distribuce tepelné energie, kombinovaná vysokoúčinná výroba elektrické energie a energetické využití odpadu.

 
Ing. Jitka Tůmová