Domovská stránka > Tiskové centrum > Aktuality > Mláďata sokola stěhovavého na komíně teplárny v Děčíně vylétnou z hnízda již brzy. Jejich první výlety můžete sledovat v přímém přenosu.

Mláďata sokola stěhovavého na komíně teplárny v Děčíně vylétnou z hnízda již brzy. Jejich první výlety můžete sledovat v přímém přenosu.

První mláďata se v budce na komíně teplárny TERMO Děčín vylíhla letos na začátku května. Nyní se prochází po ochozu komína ve výšce 120 metrů a prohlíží si okolí. Jejich první výlety z hnízda můžete díky unikátně umístěné kameře sledovat na www.termo.mvv.cz.

Sokolí rodinka na komíně TERMO Děčín ONLINE

„Mláďata opustí hnízdo dle ornitologů již velmi brzy. Bude to poprvé v historii sokola stěhovavého, kdy jeho první krůčky z hnízda na komíně teplárny může veřejnost sledovat v přímém přenosu," uvedl Ing. Pavel Jonáš, předseda představenstva TERMO Děčín.

Sokolí pár na komín u v Děčíně tvoří dva neokroužkovaní dravci, tedy není známo místo jejich původu. Ze tří mláďat jsou dvě samičky a jeden sameček. Mláďata byla okroužkována a bude tedy možné jejich původ kdykoli vysledovat. Mláďata obvykle vylétají z hnízda po měsíci a půl. U jejich rodičů je pak 50procentní pravděpodobnost, že na komínu v Děčíně zahnízdí i příští rok.

Po vylétnutí mláďat z hnízda pracovníci Národního parku České Švýcarsko vyčistí sokolí budku a připraví ji na novou sezónu. Ze zbytků v okolí budky bude možné provést podrobnější analýzu sokolí potravy. Sokoli přirozenou cestou snižují počty holubů, jež nejsou v našich městech příliš oblíbení.

Sokol stěhovavý je symbolem ochrany přírody Českého Švýcarska. V České republice se podařilo populaci téměř vyhubeného druhu rozšířit na 70 hnízdících párů a těžiště této populace je právě v Českém Švýcarsku, odkud z hnízd každoročně vylétnou zhruba dvě desítky mláďat.

Sokol stěhovavý, autor: Václav Sojka
Sokol stěhovavý, autor: Václav Sojka
 
Tisková zpráva společnosti TERMO Děčín a.s., vydána dne 15. 6. 2016