Domovská stránka > Tiskové centrum > Tiskové zprávy > Archiv 2004 > Brno chce většinu v Teplárnách

Brno chce většinu v Teplárnách

Zástupci Brna se stále ještě nedohodli se společností Teplárny Brno na budoucí podobě zásobování města teplem. Brněnský radní Rostislav Slavotínek prozradil, že v druhém pololetí minulého roku skončila řada jednání bez výsledku.
 
Zástupci Brna se stále ještě nedohodli se společností Teplárny Brno na budoucí podobě zásobování města teplem. Brněnský radní Rostislav Slavotínek prozradil, že v druhém pololetí minulého roku skončila řada jednání bez výsledku. Brno ale nyní žádá majoritního vlastníka Tepláren, firmu MVV AG z německého Mannheimu, o další jednání. Radní dodal, že zisk většinového podílu v Teplárnách je stále prioritou Brna.
 
Předseda představenstva Tepláren Brno a jednatel MVV Energie CZ Ivo Slavotínek uvedl, že nové jednání by se mělo uskutečnit v nejbližších týdnech. MVV je podle něj stále připraveno k dohodě. Radní Brna i jednatel MVV se také shodli v tom, že vyřešení situace s centrálním zásobováním teplem v Brně je nezbytné. Brno začalo situaci v zásobování teplem řešit poté, co akcionáři Tepláren schválili loni v květnu fúzi společnosti s dalšími třemi firmami ze skupiny MVV.
 
Město, které má v Teplárnách asi deset procent akcií, se sloučením nesouhlasí a valnou hromadu napadlo i u soudu. Představitelé Brna opakovaně uváděli, že fúze není v souladu se zájmy města, a měli obavy z budoucího vývoje cen tepla a ztráty vlivu Brna na tvorbu cen. Na centrálním zásobování teplem se Teplárny podílí většinou výroby. V systému figuruje ale i městská společnost Tepelné zásobování (TEZA), která teplo z části vyrábí a zajišťuje jeho dodávky ke většině konečných odběratelů.
 
Už loni přišla TEZA s investičním záměrem, který měl umožnit nezávislost na Teplárnách. Radní Slavotínek uvedl, že firma zatím nezačala s žádnými pracemi, protože město se pokoušelo s vedením Tepláren dohodnout. Řešení musí podle radního přijít co nejdříve i proto, že Brno začalo pracovat na rozsáhlé rekonstrukci spalovny, která se má stát významnějším zdrojem tepla pro Brno.