Domovská stránka > Tiskové centrum > Tiskové zprávy > Archiv 2012 > Dohoda mezi MVV Energie CZ a SML trvá a cena tepla se zatím zvyšovat nebude

Dohoda mezi MVV Energie CZ a SML trvá a cena tepla se zatím zvyšovat nebude

Akcionáři nyní připravují novou akcionářskou smlouvu, která stanoví společné cíle v oblasti zásobování teplem ve města a mimo jiné tak zajistí dokončení modernizace systému tepla v celém městě. Prozatímní vzájemná dohoda MVV Energie CZ a Statutárního města Liberec (SML), která znamená i zmírnění růstu cen o vliv ceny z TERMIZO, bude trvat nejméně do 31.12.2012.
 
MVV Energie CZ a.s. již pracuje na modernizaci systému tepla v Liberci. Pilotní projekt na Františkově, který je součástí koncepce modernizace celého města, bude dokončen již v příštím roce. Pracovní skupina, která byla po vzájemných dohodách sestavena v loňském roce nyní dále spolupracuje. „Pro Liberec je podstatné dokončit dohody mezi SML a MVV Energie CZ a stanovit tak jasné cíle v zásobování teplem ve městě.
 
Obě strany se nyní dohodly, že v době přípravy nové akcionářské smlouvy, nebude uplatněn vliv ceny tepla z TERMIZO do ceny tepla. Naše vzájemná dohoda z loňského roku tak nadále trvá,“ komentuje Petr Černý.
 
Tato dohoda znamená zachování ceny tepla na současných 752,-Kč/GJ. Pokud by k dohodě nedošlo, TERMIZO by bylo nuceno doúčtovat svou ztrátu a cena tepla by se vlivem TERMIZO jednorázově ještě v tomto roce zvýšila na 855,-Kč/GJ pro domácnosti. Vzhledem k dohodě totiž TERMIZO již od loňského roku nenavýšilo cenu prodávaného tepla Teplárně Liberec, kterou dle současných smluvních vztahů upravuje v závislosti na ceně zemního plynu.
 
Kromě vlivu TERMIZO přináší dodatečné náklady nákup povolenek na emise skleníkových plynů Teplárny Liberec, které by od roku 2013 měly každý rok převyšovat částku 8 mil. Kč. Jejich vliv do ceny tepla by byl asi 10,- Kč/GJ tepla. V případě dosažení dohody mezi akcionáři v uvedeném termínu by tento náklad nebyl pro rok 2013 do ceny tepla promítán.
 
„Realizace modernizace systému, kterou MVV Energie CZ představila by měla být součástí vzájemných dohod. Jsme připraveni vyhovět požadavku města vyvázat cenu prodávaného tepla z TERMIZA ze závislosti na ceně zemního plynu či mazutu.
 
Nejdříve ale musíme dokončit přípravy na nové akcionářské smlouvě, která stanovuje společné dlouhodobé cíle v oblasti zásobování teplem v Liberci,“ komentuje prodloužení vzájemné dohody Ing. Václav Hrach, Ph.D., předseda představenstva MVV Energie CZ
 
 „Jsem rád, že se dohoda mezi oběma stranami prodloužila a můžeme libereckým odběratelům vyslat zprávu, že do konce roku nedojde k razantnímu zvýšení cen tepla. Naším cílem zůstává minimalizovat ceny za teplo tak, aby centrální vytápění využívalo maximum uživatelů. Stále totiž patří mezi ekologičtější způsoby vytápění,“ říká Lukáš Martin, náměstek primátorky pro dopravu, rozvoj a technickou infrastrukturu.
 
Ceny tepla v Liberci tak i nadále zůstávají v rozmezí od 393 Kč/GJ bez DPH pro největší průmyslové odběratele do 752 Kč/GJ s DPH pro domácnosti. 
  
Více informací k dohodě o nenavyšování ceny tepla o vliv cen z TERMIZO najdete ve zprávě z listopadu 2011 na stránce http://docs.liberec.cz/Odb_KP/web_tz/TZ_Ceny%20tepla.pdf
 
Ing. Pavla Kutlu
Specialista marketingu a PR